Tag Archives: affordable

Frugal Lunch Ideas: Scrambled Eggs

Scrambled eggs are an awesomely versatile dish that can incorporate whatever veggies you have in your fridge, or are even fine on their own – a new trick I’ve learned from my husband’s family is adding a sprinkle of cinnamon to them for a slightly different taste.

2015-03-27 13.22.41

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes

Frugal Lunch Ideas: Date Scones

2015-03-15 12.53.27

Date scones are extremely easy to whip up, and so so cheap. You can use pretty much any scone recipe, but I used the one in the Edmonds cookbook.

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes

Frugal Fish Pie <$1.80 per serve!

This amazing little recipe is adapted from the Edmonds Cook Book – it’s a great little recipe that you can incorporate as many or as few vegetables as you like, depending on how much bulk you want it to have. Best of all, it’s that wonderful combination of cheap and delicious that makes it a great recipe for the frugal household.

2015-03-23 19.12.44

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes

Frugal Lunch Ideas: Cinnamon Scrolls!

Although probably not super healthy, these cinnamon scrolls are filling, delicious and cost a lot less than a lot of other options, with the added bonus that you feel like you’ve had an extravagant treat after eating them.

2015-03-16 12.15.16

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes

Frugal Pasta: Spaghetti Aglio E Olio <$1 per serve

This is a nice little spicy dish that is very simple, but delicious and a staple in our household. I originally got it from the TearFund “One Helping” cookbook which is part of their “Live Below the Line” challenge – available here or at Countdown. I do put my own little twists on it, but as a basic recipe it’s very easy, very filling, and very very cheap!

2015-03-21 21.03.19

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes

Frugal Lunch Ideas: Tortilla Snacks

I had never thought of using tortillas like this until I got served them at my mother-in-law’s house. They are easy to make, use up leftovers and/or things that are generally in stock in the pantry/fridge, and are surprisingly filling!

IMAG0974

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes

Frugal Shopping: Fruit and Vege Co-Ops

One cheap way to get your fruit and veg for the week is by getting in touch with your local Fruit and Vege Co-Op. The way they work is through economies of scale – a group of people will get together, usually pay in advance, and they will go get the best deals through markets and other connections – then each person who has paid will get a share of the spoils. Usually they will ask for an hour or so of your time as well, but each co-operative works to their own rules so it’s worth getting in contact with them even if you can’t spare the time.

I just joined my local F&V Co-Op in Christchurch, and this is what I got for $12:

IMAG0946

Continue reading

Leave a comment

Filed under Challenges

Frugal Lunch Ideas: Tuna Pasta Salad

Tuna Pasta Salad is an extremely easy meal with four core ingredients. It can be eaten hot or cold, can easily be bulked up for extra people, or turned into a dinner with an extra ingredient or two. It was one of my main forms of sustenance as a student, and I’ve kept making and eating it through into my adult years.

IMAG0952

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes

Frugal Fish n Chips! $1.50 per serve!

We are kiwis through and through, and love our good old fish n chips! This is my homemade version on a cultural classic!

IMAG0959

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes

Frugal Chicken Dinner – <$3 per serve!

This one wasn’t on my original meal plan, but I saw this chicken at such a good price I couldn’t resist. Overall the price for this whole meal was probably close to $5.30 (being generous) but could easily be cheaper as we use Fair Trade rice which we estimate at about $1 for this quantity (50c per serve) and this is a lot more meat than we’re used to. It’s way higher than the cost of the cheapest rice available, but this way it tastes of freedom. We buy our rice bulk in 5kg lots here, and always have some in the cupboard for meals like this. Our peas we got at $3 for the bag (what you see here is shy of about 50c worth) and I use them A LOT for meals for ourselves, or baby food. Its our favourite budget green.

IMAG0935

Continue reading

Leave a comment

Filed under Recipes